روز دوشنبه 98/04/17 جلسه هماهنگی و تبادل نظر به منظور شناخت نو آموزان خلاق در زمینه برگزاری دومین همایش ملی هویت کودکان ایران اسلامی با حضورمعاونین آموزشی ،مسئولان ومربیان پیش دبستانی نواحی یک ، دو و البرزدرسالن اجتماعات اداره کل برگزار شد.
1398/04/18

مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین با اشاره به این که کیفیت بخشی و هویت ایرانی - اسلامی یکی از چشم اندازهای مهم در این دوره است، گفت: باید تربیت اسلامی از دوره پیش دبستانی شکل گرفته و نهادینه شود.
وی اظهار داشت: لازم است همه تلاشداشته باشیم تا بستری مناسب برای شکل گیری هویت ایرانی اسلامی برای کودکان به ویژه در دوره پیش دبستانی ایجاد شود.
رحمانی به سن پیش دبستانی به عنوان عصر طلایی تربیت کودکان اشاره کرد و افزود: در این دوره سنی به دلیل شکل نگرفتن شخصیت افراد به راحتی می‌توان موضوعات و مفاهیم اجتماعی را نهادینه کرد.
این مسئول خاطرنشان کرد: همه دستگاه‌های اجتماعی و فرهنگی مانند دانشگاه، حوزه علمیه، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، میراث فرهنگی، سازمان تبلیغات اسلامی و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان باید برای هرچه بهتر برگزار شدن این همایش همکاری کنند.
رحمانی تصریح کرد: اثر بخشی همایش باید ملموس و قابل استفاده و تجربه خوب برای استفاده نوآموزان باشد تا آینده روشن تری در پیش رو رقم بزنند.
مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین در ادامه ضمن تشکر از همکاران و دست اندرکاران حوزه پیش دبستانی گفت: در سنوات اخیر فعالیت های کیفی و عمیقی در حوزه ابتدائی و پیش دبستانی استان صورت گرفته است و برگزاری همایش هویت کودکان ایران اسلامی نیز در امتداد همین روند است.
رحمانی اضافه کرد: به گواه اسناد تاریخی هرگاه هویت خود را از دست داده ایم با افول مواجه شده ایم و نیز زمانی که به اصالت وهویت خود رجوع کرده ایم توانسته ایم با غرور و افتخار جایگاه خود را به دست آوریم، در این راه شهدا الگوی ما و هویت دینی ما هستند.
مدیرکل آموزش و پرورش استان در پایان سخنان خودو با ذکر اینکه همایش هویت کودکان ایران اسلامی می تواند به پیشرفت در تمامی زمینه ها کمک کند به توانمندی های استان قزوین در زمینه های مختلف اشاره کرد و ابراز امیدواری نمود که این قابلیت ها وتوانمندی ها؛ استان را در بهتر برگزار کردن هرچه بیشتر همایش یاری کند.
طاهرخانی معاون آموزش ابتدایی استان گفت: پیش دبستانی مرحله مهمی در دوره آموزشی می باشد، اهمیت فرآیندکار دربرگزاری همایش ملی هویت از منظرکیفی باید مد نظر قرارگیرد.
طاهرخانی تاکیدکرد: نقش خانواده در تربیت کودک بسیارمهم است ورکن اساسی واولیه این امر محسوب می شود.
ایشان خاطرنشان کرد: هویت برای کودک امری ناشناخته است وتاثیرپذیری او از رفتار خانواده ومربیان زمینه ساز شکل گیری هویت در او خواهد شد ؛ آگاهی خانواده در تربیت صحیح ودرست کودک بسیار موثر است ازطرفی تربیت صحیح باعث شکوفایی فطرت الهی در کودکان خواهد شد.
معاون آموزش ابتدایی استان تاکید کرد : اگرهدف ماندگارشدن دوره پیش دبستانی باشد، مربیان باید به صورت هدفمند در دوره پیش دبستانی برشکل گیری هویت، همت نمایند.
فدایی رئیس دوره اول ابتدایی دراین جلسه گفت: درسند تحول بنیادین واهداف کلان به مقوله تربیت وهویت اشاره شده است.
فدایی تصریح کرد: پرورش هویت ملی جزء هشتمین هدف از اهداف یازده گانه دوره پیش دبستانی می باشد.
ایشان ادامه داد:هدف از این جلسه مشارکت وتبادل نظردرزمینه شناخت نو آموزان خلاق در زمینه برگزاری دومین همایش ملی هویت کودکان ایران اسلامی می باشد.
درپایان، مربیان شرکت کننده درجلسه نظرات وپیشنهادات خود را به منظور اجرای مطلوب همایش بیان نمودند.