پیام رئیس آموزش و پرورش شهرستان بویین زهرا در ارتباط با «اهميت و جايگاه هويت كودكان ايران اسلامي در دوره پيش دبستاني»
1398/05/02

  مهم ترین موضوع درحوزه ی هویت، شکل گیری آن است .شکل گیری هویت به این معناست که به ماهیت وجودی خود پی ببریم یعنی اینکه خود را بعنوان یک موجود منحصر به فرد چگونه تعریف می کنیم . در شکل گیری هویت انسان، ابتدا خانواده و سپس آموزش و پرورش بیشترین نفش را دارند.بزرگان تعلیم و تربیت در تمام دنیا تاکید دارند که دوران پیش از دبستان و دبستان زمان طلایی برای آموزش و انتقال مفاهیم فرهنگی ،اعتقادی، اجتماعی و...است، پس باید برنامه ریزی دقیق برای این دوره ی سنی در نظام تعلیم و تربیت کشور داشت.کودک اگرچه امروز کودک است اما فردا بزرگ است و مسئول وخود تربیت کننده ی نسلی جدید ، پس بسیار مهم است که در این بازه ی زمانی ارزشمند ارزش های انسانی و اخلاقی ، تاریخ و فرهنگ و...  کشور  به بهترین شکل به نوآموزان و دانش آموزان شناسانده شود.

 آنها باید با اسلام ، قرآن، پیامبران وائمه اطهاروسبک زندگی آنها آشنا شوند.آنها باید بزرگان علمی وادبی این کشور پرافتخار همچون فردوسی و شاهکاری به نام شاهنامه را بشناسند.کودکان ما باید با شخصیت و زندگی شهدایی چون الیاس چگینی که در راه دین و وطنشان بالاترین فداکاری را کردند مانوس باشند وبه ایرانی بودن خود افتخارکنند.

پرواضح است که دراین سنین آموزش و پرورش نقش انکار ناپذیری درشکل گیری هویت کودکان دارد اما قطعا دستگاه هایی چون صدا وسیما با تولید محتوای مناسب می توانند تاثیر زیادی داشته باشند.

آموزش و برنامه ریزی برای موضوع مهمی چون هویت ایرانی اسلامی، نباید محدود به مقطع پیش دبستانی و ابتدایی گردد و تداوم این امر در مقاطع بالاترباید مدنظر قرار بگیرد چون ما امروز می بینیم در نوجوانان ما بحران هویت وجود دارد.

در پایان لازم می دانم اعلام نمایم مجموعه آموزش و پرورش شهرستان بویین زهرا تمام ظرفیت خود را بویژه نیروی انسانی متخصص در مقطع ابتدایی ، برای برگزرای هرچه بهتر دومین همایش ملی هویت ایرانی اسلامی کودکان در استان قزوین را به کار خواهدگرفت.

                         با آرزوی موفقیت برای تمامی دست اندرکاران این همایش

                                              محمد آقاعلیخانی

                       مدیرآموزش و پرورش شهرستان بویین زهرا (استان قزوین)