پیام ودیدگاه مدیرکل محترم آموزش و پرورش خراسان جنوبی در ارتباط با «اهميت و جايگاه هويت كودكان ايران اسلامي در دوره پيش دبستاني»
1398/05/02

باسمه تعالی

مهم ترین و والا ترین عنصری که نقش بسزایی در پیشرفت هر جامعه دارد، فرهنگ آن جامعه است. ایران اسلامی از دیرباز دارای تمدن و فرهنگ ویژه ای بوده که در عرصه جهانی اثرگذار بوده است؛ به اذعان تاریخ، قدیمی ترین منشور حقوق شهروندی، متعلق به ایرانیان است و اشعار شاعران ایرانی از قرن ها پیش سمبل مقوله های فرهنگی نشات گرفته از هویت جامعه اجتماعی ایران بوده است که به عنوان نمونه می توان به شعر استاد سخن سعدی شیرازی اشاره نمود:
بنی آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش زیک گوهرند
درعصر کنونی نیز ملت ایران با رهبری امام خمینی (ره) منشا حرکتی عظیم و فرهنگی نو در عرصه جهانی شده و به عنوان جامعه ای پیشرو تاثیر گذار بوده است. دشمنان با استفاده از ابزار قدرت و رسانه به مقابله با این فرهنگ اصیل برخاسته اند و سعی بر این دارند تا آینده سازان میهن عزیزمان را از این ریشه های فرهنگی جدا نمایند.
وظیفه هر فرد ایرانی کمک به حفظ فرهنگ اصیل ایرانی و پاسداشت ارزش های ایرانی-اسلامی است اما رسالت و ماموریت ما به عنوان تصمیم گیرندگان و متولیان دستگاه عظیم تعلیم و تربیت بسیار خطیر و مهم است. لذا باید بکوشیم تا فرزندان و آینده سازان ایران اسلامی متناسب با آموزه های دینی و فرهنگ اصیل ایرانی تربیت شده و به مقوله های فرهنگی از جمله: زبان فارسی، نماد پرچم، نظام مقدس جمهوری اسلامی و... علاقه مند شده، به آن ها احترام بگذارند و با آن ها مانوس باشند.
برگزاری همایش ملی هویت کودکان ایران اسلامی، یکی از مسیرهایی است که می تواند منشا اثر در این زمینه باشد، انتظار می رود روان شناسان، متفکران و صاحب نظران تعلیم و تربیت آثار ارزشمند خویش را ارائه نمایند تا با کاربست نتایج پژوهش های علمی، شاهد پرورش هویت کودکان ایران اسلامی در کشور باشیم.
در پایان از حسن نظر سرکار خانم دکتر حکیم زاده معاون محترم آموزش ابتدایی و عزیزان سخت کوش آن حوزه، در توجه ویژه به این هدف مهم، اداره کل آموزش و پرورش استان قزوین بابت قبول زحمت و از همکاران و پژوهشگران استان های کشور که با ارسال آثار فاخر و ارزشمند خویش به غنای برنامه های دوره ی پیش دبستانی خواهند افزود؛ تقدیر و تشکر می نمایم.

                                            محمد علی واقعی
                            مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی