همایش استانی هویت ملی کودکان ایران اسلامی در دوره پیش دبستان
1398/02/11

در ابتدای این همایش، خانم دکتر فضلی، مدیرکل دفتر پیش دبستان وزارت متبوع به همراه مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین، معاونین و روسای مناطق 14گانه از غرفه های نمایشگاهی این همایش با موضوع آداب و رسوم و سنت های ایرانی اسلامی بازدید نمودند.

خیرالله رحمانی مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین ضمن تقدیر و تشکر از برگزار کنندگان این همایش استانی با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی در چهل سال گذشته، گفت: ایران امروز یکی از امن ترین کشورهای جهان است و این امنیت، عزت و کرامت را مدیون خون شهدای انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و مدافع حرم هستیم و آنچه موجب شد تا انقلاب اسلامی به عنوان یک دستاورد بزرگ به ثمر نشیند احیای هویت ملی و ایرانی و اسلامی بود.

رحمانی با بیان اینکه امام راحل با این حرکت صدر اسلام را به دوران معاصر گره زد، گفت: اگر در صدر اسلام پیامبر اکرم (ص) فضایی ایجاد کرد که معجونی از انسان ها جامعه مدنی تشکیل دادند، امام نیز بر مبنای اخلاق، ایمان و احیای هویت ایرانی مسلمان، غبار از آینه جوانمردی و ظلم ستیزی زدود و این انقلاب را شکل داد.
رحمانی در ادامه با بیان اینکه همایش استانی هویت ملی کودکان ایران اسلامی ، مقدمه همایش ملی با همین عنوان در سال آینده است،افزود: پیام این همایش آن است که آموزش و پرورش برای داشتن دانش آموزانی موفق در آینده باید دست از شیوه های سنتی آموزش بر پایه حفظیات،برداشته و دست به ابتکاراتی در جهت مهارت آموزی بزند
.
مدیرکل آموزش و پرورش قزوین افزود: این همایش در هر چهارده منطقه آموزشی استان برگزار می شود تا فضایی مناسب برای تغییر محیط مدرسه ایجاد کند که این مهم از طریق تغییر روش ها و تغییر نگرش ها امکان پذیر خواهد بود
.

در ادامه ی این همایش خانم دکتر فضلی، مدیرکل دفتر پیش دبستانی وزارت متبوع ضمن اشاره به اهمیت هویت ملی در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و ابعاد یازده گانه ی هویت، از شناخت و دستیابی دانش آموزان و نوآموزان دوره ی پیش دبستانی به « هویت فردی» به عنوان مهمترین اصل یاد کردند و متذکر شدند که اگر این شناخت نهادینه نشود، نباید رعایت قانون و قانونمندی را از نوآموزان انتظار داشت و انتخاب نام نیکو از سوی اولیا را در شناخت هویت ملی نیز مهم دانستند. ایشان در ادامه یادآور شدند در شرایط کنونی که بحران هویت، کودکان و نوجوانان ما را تهدید می‌کند، برگزاری همایش‌هایی از این قبیل و توجه به دوران طلایی کودکی در شکل‌گیری شخصیت و هویت کودکان می‌تواند راهکار مؤثری برای پیشگیری از این بحران و توسعه احساس تعلق به ارزش‌های دینی و ملی باشد.

در ادامه ی این همایش، خانم با حضور دکتر فضلی، بازیگاه و اتاق بازی و یادگیری دبستان پریوش سالور روستای برزلجین منطقه ی خرمدشت افتتاح گردید. ایشان به هنگام افتتاح این اتاق بازی خاطرنشان شدند که می بایست از طریق اتاق های بازی محیط آموزشی را برای دانش‌آموزان شاد و لذت‌بخش کرد و حس طروات و تازگی را برای آنان به ارمغان آورد چرا که بازی می‌تواند محرکی برای یادگیری در سطح گسترده باشد.

در پایان مراسم افتتاح،عنوان کردند که در قرن جدید سرلوحه ی تعلیم و تربیت در یک جمله خلاصه شده است. « شوق زندگی کردن را به دانش آموزان بیاموزیم» پس باید معتقد باشیم که در حقیقت رشد پایدار ما در گرو شادی پایدار است و امروز  این شادی با افتتاح این اتاق بازی و یادگیری ایجاد و درذهن دانش اموزان ماندگار خواهد شد.

در ادامه این همایش، با حضور مدیرکل استان و روسای نواحی ناحیه یک، ناحیه دو قزوین و البرز و معاونین آموزش ابتدایی استان کرمانشاه و فارس و دکتر فضلی نشست تخصصی هویت ملی کودکان در دوره پیش دبستان در سالن اجتماعات اداره کل برگزار گردید و کمیته های معینِ این همایش ملی( فارس و کرمانشاه) به بیان نظرات و دیدگاه های خود پرداختند.