جلسه تمهید مقدمات دومین همایش کشوری هویت ملی کودکان ایران اسلامی در دوره پیش دبستان
1398/02/09

دکترحکیم زاده  معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش دراین جلسه بیان نمود: دوران کودکی در پرورش هویت ایرانی- اسلامی از اهمیت زیادی برخوردار بوده و در اسناد بالادستی کشور و آموزه های دین مبین اسلام نیز به این موضوع اشاره شده است.
حکیم زاده افزود: همایش ملی هویت کودکان ایرانی- اسلامی با سایر همایش ها متفاوت بوده و مربوط به امنیت و انسجام ملی است.
وی گفت: این همایش در ساختار اقتصاد آینده کشور تاثیرگذار است و باید با توجه به این مساله به هویت ایرانی- اسلامی کودکان از دوران پیش دبستانی پرداخت.
وی ادامه داد: باید توجه داشت که هویت ملی از هویت اسلامی جدا نیست و این همایش نیز به دنبال هویت یکپارچه ایرانی اسلامی است.
حکیم زاده ، هدف کلی این همایش را تکوین و تثبیت هویت نوآموزان با تاکید بر پرورش هویت ملی عنوان کرد و افزود: همایش ملی هویت کودکان ایرانی اسلامی تلاش می کند به فرهنگ غنی دینی و آموزه های اسلام در خصوص هویت کودکان بپردازد.
معاون وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: این همایش در 2 بخش علمی شامل ارایه مقاله در محورهای تعیین شده و بخش تجربی در قالب فیلم کوتاه، بازی و یادگیری و قصه گویی در خصوص بسترهای شکل گیری هویت برگزار می شود.
وی با اشاره به علت انتخاب قزوین به میزبانی این دوره از همایش گفت: در قزوین تاریخ و جغرافیا به هم پیوند خورده و وجود گنجینه های ادبی، علمی ، فقهی و هنری در آن نشان می دهد که ساحت های ششگانه تعلیم و تربیت از زمان دیرین در آن وجود داشته است.

علی فرخزاد در نشست تبادل نظر در خصوص برگزاری همایش ملی هویت کودکان ایرانی اسلامی در دوره پیش دبستانی در قزوین ،از تمام دستگاه های مربوط خواست مانند کنگره سه هزار شهید استان با جدیت برای برپایی این همایش با آموزش و پرورش همکاری کنند.
وی اضافه کرد: چهار کلید واژه این همایش شامل هویت، کودک، ایران و اسلام همه از موضوعاتی هستند که به نوعی تمام امور و همه دستگاه ها با حداقل با یکی از آنها مرتبط هستند و در آن نقش دارند.
فرخزاد با تاکید بر اهمیت شکل گیری صحیح هویت و شخصیت کودک ایرانی مسلمان ادامه داد: بسیاری از مسایل امروز کشور از جمله سیل، عدم توجه به محیط زیست و هزینه ها و خسارات فراوانی که برای آن می دهیم همگی ناشی از بی توجهی ما به همین دوره و اهمیت آموزش و فرهنگ سازی است.
رحمانی تاکیدکرد:در بحث برگزاری همایش به دنبال انجام کارهای نمایشی و فانتزی نیستیم؛ بلکه هدف برگزاری همایشی علمی با تفکری عمیق و عاقلانه همراه با ایجاد شور و نشاط در بین کودکان است.
رحمانی با اشاره به برگزاری پیش همایش در مناطق ۱۴گانه تاکید کرد: ظرفیت‌های غنی فرهنگی در استان وجود دارد که می‌توان با اتکاء به آن شاهد برگزاری همایش شایسته‌ای باشیم.
وی افزود: امیدواریم بتوانیم این موضوع را به صورت عالمانه استمرار ببخشیم تا دانش‌آموزان یادگیری عمیق‌تری داشته باشیم.
مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین تصریح کرد: موضوع هویت می‌تواند نوعی راهبرد مبارزاتی برای ما محسوب شود و معتقدم امروز ما هر چه داریم از برکت انقلاب است که امام راحل در واقع با احیای هویت ایران اسلامی- ایرانی موفق شد انقلاب را به پیروزی برساند.
رحمانی  درپایان خاطرنشان کرد: اگر می‌خواهیم به عنوان یک ایرانی سرافزار در دنیا ایفای نقش کنیم؛ باید هویت اسلامی ایرانی خود را برجسته نماییم .