خروجی همایش هویت کودکان باید به صورت ملموس در آموزش تجلی یابد.
1398/07/28

استاندار قزوین با تاکید بر بسیج تمام ظرفیت های استان جهت برگزاری مطلوب دومین همایش ملی هویت کودکان ایرانی اسلامی گفت: خروجی این همایش باید به صورت ملموس در نظام آموزشی به ویژه مقطع ابتدایی خود را نشان داده و به اصلاح رویکردها منجر شود.
هدایت الله جمالی پور یکشنبه شب در نشست هماهنگی دومین همایش ملی هویت کودکان ایرانی اسلامی در قزوین افزود: این یک همایش در سطح ملی است و دستگاه های اجرایی باید تا آخرین توان خود برای برگزاری هرچه بهتر آن به آموزش و پرورش کمک کنند.
وی اضافه کرد:خروجی این همایش علمی و مهارتی باید هویت ایرانی اسلامی را به خوبی معرفی و محقق کند.
جمالی پور ادامه داد: البته این پایان راه نیست و باید در ادامه این مسیر جهت تقویت هویت ایرانی اسلامی با همکاری دانشگاه و مدرسه گام های اساسی برداشته شود.
وی گفت: برای اثربخشی بیشتر آموزش باید رابطه دانشگاه و مدرسه به خصوص مدارس ابتدایی تقویت شود و مهارت افزایی معلمان مورد توجه اساسی قرار گیرد.
استاندار قزوین با بیان اینکه اصل و اساس شکل گیری شخصیت و هویت در همان دوران کودکی شکل می‌گیرد افزود:در این دوران ویژگی های فردی و فرهنگی نوآموزان، بستر مناسبی برای درک و پذیرش تفاوت ها، احترام به خرده فرهنگ ها و افزایش وحدت ملی فراهم می‌کند و مانع بحران های هویتی و فرهنگی می‌شود.
وی ادامه داد: برگزاری چنین همایش هایی از طریق جلب توجه عمومی جامعه و ارایه راهکارهای علمی و تخصصی می‌تواند مانع مهمی برای گسترش بحران هویت و تقویت هویت کودکان متناسب با فرهنگ و ارزش‌های اصیل ایران باشد.
زرآبادی نماینده قزوین در مجلس شورای اسلامی گفت: برگزاری همایش ملی هویت کودکان ایران اسلامی در قزوین حرکت فرهنگی ارزشمندی در صیانت از اصالت ایرانی است.
سیده حمیده زرآبادی در این جلسه گفت: متاسفانه هویت و فرهنگ فاخر گذشته در حال کم رنگ شدن است و اگر به این موضوع بی تفاوت باشیم آسیب های جدی خواهیم دید.
وی افزود: زمان مدرسه و آغاز دوران علم آموزی بهترین فرصت برای آموزش است و باید بستری فراهم شود تا راهکارها برای آموزش هویت ایرانی اسلامی بکار گرفته شود.
زرآبادی تصریح کرد: این که از مقالات علمی در همایش استفاده می شود کار ارزشمندی است اما با برگزاری برنامه های جنبی می توانیم تاثیرگذاری همایش را دوچندان کنیم.
نماینده قزوین در مجلس شورای اسلامی یادآورشد: باید تلاش کنید تا همایش هویت کودکان ایران اسلامی  با تراز علمی خوبی برگزار شود و برنامه های جنبی مانند قصه گویی و نمایشگاه می تواند به غنای همایش کمک کند.
زرآبادی اظهارداشت: رصد همایش قبلی در استان یزد و بررسی نقاط ضعف آن می تواند به پربار شدن همایش کمک کند و استفاده از ظرفیت دستگاهها نیز برای رسیدن به یک خروجی مناسب در همایش توصیه می شود. 

سپس نماینده بویین زهرا در مجلس شورای اسلامی گفت: توجه به آموزش در مقطع پیش دبستانی سرمایه گذاری برای آینده تعلیم و تعلم کشور است.
روح الله بابایی صالح در این جلسه اظهارداشت: با ظرفیت هایی که استان قزوین دارد میزبان شایسته ای برای همایش هویت ایرانی محسوب می شود اما باید با برنامه ریزی جلو برویم تا به اهداف تعیین شده دست یابیم.
وی بیان کرد: ضمن بازنگری در همایش نخست در شهر یزد باید ببینیم چه نواقصی در گذشته بوده و از چه محورهایی غفلت شده تا بتوان در این همایش به دستاوردهای بهتری رسید.
بابایی صالح تصریح کرد: باید به گونه ای رفتار و برنامه ریزی کنید که بازخورد همایش برای همه استانها مفید باشد و کودکان نیز از تاثیر آن برخوردار شوند.
وی اظهارداشت: به هر حال این همایش هزینه های زیادی دارد و اگر خروجی مناسبی نداشته باشد به نوعی سرمایه ها را هدر داده ایم.  
بابایی صالح گفت: لازم است از اثار ارزشمند رسیده به دبیرخانه همایش بخوبی استفاده کنیم و با اتخاذ راهکارهای کاربردی در روشهای تعلیم و تربیت و تقویت هویت ایرانی بازنگری کنیم.
مدیرکل آموزش و پرورش قزوین در این جلسه خبر داد:۷۰۱ اثر در قالب فیلم کوتاه، قصه گویی، فیلم بازی و یادگیری و مقاله در موضوعات آموزشی و تربیتی از سوی دانش آموزان، معلمان و دانشجو معلمان به دبیرخانه دومین جشنواره ملی هویت کودکان ایرانی و اسلامی در قزوین ارسال شد.

خیرالله رحمانی مدیرکل آموزش و پرورش قزوین عصر یکشنبه در نشست هماهنگی برگزاری دومین همایش ملی هویت کودکان ایرانی اسلامی در قزوین افزود: نخستین دوره این همایش سال گذشته در یزد برگزار شد و امسال میزبانی دومین دوره آن به خصوص به خاطر رتبه اول قزوین در پوشش تحصیلی نوآموزان پیش دبستانی به استان ما سپرده شده است.
وی اضافه کرد: این همایش با هدف غنی سازی ادبیات نظری موجود در زمینه هویت کودک، دریافت و به اشتراک گذاشتن تجارب استان ها و ایجاد آگاهی در والدین، مربیان، معلمان و به‌طور کلی همه افراد مرتبط با تربیت کودک برگزار می‌شود.
رحمانی ادامه داد: در راستای برگزاری هرچه بهتر این همایش از چند ماه گذشته تفاهم نامه همکاری با تعدادی از دستگاه های اجرایی و دانشگاه های استان امضا شده است.
وی همچنین گفت: در حاشیه این همایش نیز، نمایشگاهی از دستاوردهای مربوط به هویت ایرانی اسلامی طی ۲ روز در سرای سعدالسلطنه برپا خواهد شد.
رحمانی خاطرنشان کرد: در همایش هویت کودکان ایرانی و اسلامی، بهره گیری از ظرفیت های علمی فرهنگیان از طریق ارایه مقاله به دبیرخانه همایش مورد تاکید ستاد برگزاری بوده است.
مدیرکل آموزش و پرورش قزوین افزود: هویت کودکان ایرانی و اسلامی از مهم ترین فعالیت های آموزش و پرورش و دستگاه های مربوط است و در حال حاضر تمام معاونت های این اداره کل درگیر این موضوع هستند.
رحمانی افزود: امیدواریم برگزاری این همایش نقطه مثبتی در ارتقای نگرش هویتی و تعلیم و تربیت کودکان داشته باشد و باعث شود تا این جریان فرهنگی پس از پایان همایش نیز ادامه داشته باشد و با تغییر فضای یادگیری به این منجر شود که دانش آموزان از فضای یادگیری لذت ببرد.

در ادامه مرتضی موسی خانی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین اظهارداشت: اگر امروز در جامعه بحران هویت داریم باید بپذیریم که همه در رسالت خود کوتاهی کرده ایم و باید به نوعی آن را جبران کنیم.
وی بیان کرد: برگزاری پنل های تخصصی و نشست های کارشناسی و طرح موضوعات مغفول مانده در همایش ملی هویت کودکان ایران اسلامی می تواند اثر بخشی همایش را دو چندان کند.
موسی خانی یادآورشد: انتخاب سخنرانان شاخص ملی برای تاثیرگذاری مطلوب در شرکت کنندگان ضروری است تا خروجی این رویداد مناسب باشد.
وی گفت: نگاهی به موفقیت های کشورهای موفق راهکاری است که می تواند مسیر حرکت ما را با هزینه کمتری مشخص کند.